Zakaj je upravljanje z barvami pomembno?
Upravljanje barv je opravilo zajemanja barv na vhodni naprav, njihov prikaz na zaslonu in tisk medtem ko so natančne barve in obseg upravljane na vsakem mediju.
Potrebo po barvnem upravljanju je najbrž najlažje razložiti s fotografijo ptice na leden zimski dan.
Običajno prikaže preveč nasičen moder kanal, ki povzroči, da je slika videti mrzlo.
Opazite kako bela ni popolnoma bela in da je črno oko sedaj blatno rjavo.
Osnovna težava je, da vsaka naprava lahko upravlja različen obseg barv. Zato boste morda lahko zajeli fotografijo električno modre barve, vendar je večina tiskalnikov ne bo mogla natisniti.
Večina slikovnih naprav zajema v RGB (rdeča, zelena, modra) in morajo za tiskanje pretvoriti v CMYK (sinja, magenta, rumena in črna). Druga težava je, da ne morate imeti bele barve, zato je lahko belina le tako dobra kot papir.
Druga težava so enote. Brez merila barv ni mogoče vedeti, če je 100% rdeča blizu infrardeče barve ali najtemnejša rdeča barva na tiskalniku. 50% rdeča na enem zaslonu je verjetno 62% rdeča na drugem zaslonu. To je enako kot da bi nekomu povedali, da ste prevozili 7 enot, ne bi pa povedali, ali je to 7 metrov ali kilometrov.
V barvah so enote gamut. Gamut je obseg barv, ki jih je mogoče prikazati. Naprava kot je DSLR fotoaparat ima lahko zelo velik gamut in lahko zajame vse barve v sončnem zahodu, projektor pa ima majhen gamut, zato bodo vse barve videti "izprano".
V nekaterih primerih je mogoče odziv naprave popraviti s spreminjanjem podatkov, ki so poslani napravi. V drugih primerih kjer to ni mogoče (električno modre barve ni mogoče natisniti) pa je treba uporabniku prikazati kakšen bo rezultat.
Za fotografije je smiselno uporabi polen razpon tonov barvne naprave. To omogoča gladke spremembe barve. Za drugo grafiko boste morda želeli barvo natančno ujemati. To je pomembno, če na primer tiskate lonček z logotipom Red Hat, ki mora biti Red Hat rdeče barve.